Afryka to kontynent pełen kontrastów

Afryka jest niezwykle zróżnicowana, bogata w różne gatunki roślin i zwierząt, których brak w Europie. W dzień jest upalnie, w nocy przenikliwie zimno. Wycieczka do Afryki jest jednak marzeniem niejednego z nas.

Podczas wyprawy do Afryki należy strzec się zakażeń i złoczyńców. Choć niespodziewane zdarzenia powodują wzrost adrenaliny, przyciągają śmiałków zainteresowanych tym lądem oraz pragnących poznć jego naturę, nie należy przesadzić w spontaniczności.

Organizacja wakacji w Afryce jest skomplikowana. Należy zdobyć dokumenty wjazdowe (wizy) do przemierzanych krajów, zorganizować serię szczepień i przygotować się kondycyjnie. Lista chorób, które są groźne dla Europejczyka to m.in. wirusowe zapalenie wątroby (A i B), malaria, febra, dur brzuszny, wścieklizna, polio czy błonica.

Oprócz problemów zdrowotnych, można natknąć się na mniej przyjazne społeczności ludów afrykańskich oraz złoczyńców. Wówczas może przydać się znajomość podstawowych zwrotów w języku tubylców. Warto także nauczyć się survivalu podczas kursu w szkole przetrwania, aby poradzić sobie podczas awarii sprzętu lub niesprzyjających warunków klimatycznych.

About the author