Autostopem przez Polskę

Wiele osób zajmujących stanowiska mobilne jeździ bardzo dużo po terenie kraju. Są to np. handlowcy, zawodowi kierowcy, kierowcy tirów. Wielu z nich mogłoby przy okazji zabrać ze sobą paczkę lub autostopowicza , nie narażając się na żadne dodatkowe koszty. Również osoby prywatne podróżujące do pracy w dużym mieście (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz) kilkanaście, często kilkadziesiąt kilometrów, zabierając codziennie jedną osobę mogłyby zarobić lub zwrócić sobie koszt podróży. Wcześniej ustalane podwożenie może być bardzo opłacalne pod względem ekonomicznym; poprzez wykorzystywanie wolnych miejsc w samochodach, koszt przejazdu dzieli się na kilka osób. Jest to znaczna oszczędność w stosunku do przejazdów środkami komunikacji publicznej, a na pewno jest dużo bardziej wygodnym sposobem podróżowania. Poza tym osoby umawiające się w taki sposób są pewne przewoźnika i nie muszą łapać tradycyjnego, niepewnego stopa erotyczne anonse.

Dla osób często kupujących lub sprzedających towary przez internet, wielkie znaczenie ma koszt wysyłki sprzedanych lub kupionych przedmiotów. Korzystając z przesyłek kurierskich ceny te są często zbyt duże. Gdzie znaleźć tanie przesyłki? Zauważalne obniżenie kosztów przewozu można uzyskać przez wysyłanie towarów przez osoby indywidualne, przy okazji odbywanych przez nie podróży. Jednak wysyłając przedmioty do wielu miejsc kraju ciężko jest znaleźć znajomych, którzy podrzucą przesyłkę do wszystkich odbiorców. Z pomocą przychodzą serwisy internetowe oferujęce możliwość przeszukiwania tras przejazdu osób, które wyrażają chęć podrzucenia paczki lub zabrania pasażera .

Zakupy w internecie stają się coraz bardziej popularne. Wg danych statystycznych, jeden na trzech mieszkaniec Polski dokonuje zakupów przez internet. Po zakończonej transakcji ważna jest kwestia wysłania zakupionego przedmiotu. Istnieje mnóstwo różnorodnych opcji transportu: odbiór osobisty, poczta, przesyłki kurierskie.Największy ruch w biznesie transportu przesyłek generują użytkownicy dużych portali aukcyjnych (np Allegro), którzy dziennie mogą wysyłać kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy paczek.

Społeczności wirtualne działające na zasadzie interakcji użytkowników zyskują na popularności. Korzysta z nich corasz większa grupa internautów, dzięki temu zaufanie do świadczonych wzajemnie usług także się zwiększa. Dotyczy to przede wszystkim serwisów internetowych dających możliwość wymiany usług przez osoby prywatne. Coraz bardziej popularnym tematem jest (obok zakupów) oferowanie indywidualnych usług transportowych. Jest to nowy pomysł taniego wysyłania przesyłek oraz przewozu pasażerów (autostop ), więc nadal wiele osób wypowiada się na ten temat sceptycznie, ale ze względu na rosnące zaufanie ludzi do usług kupowanych przez internet, przesyłanie przesyłek i podwożenie osób „przy okazji” stanie się już niebawem często stosowaną alternatywą dla metod konwencjonalnych.

About the author